Forside: Kunder > Cases > Distribution > GDC - mindre automatiseringsgrad end først antaget
12-11-2009
GDC, en af Nordens førende distributions- og logistikvirksomheder inden for home entertainment og elektronik, er i samarbejde med Langebæk Logistik ved at danne rammerne for en ny strategi for virksomhedens fremtid. GDC fungerer som distributør og andre virksomheders outsourcede lager, en såkaldt 3PL. Derudover yder GDC en række kundespecifikke ”value added services”.
|
I takt med at onlinehandel er blevet stadig mere populær, har GDC opbygget en stor portefølje af kunder inden for flere brancher og nicher.
I fremtiden vil GDC dog have særligt fokus på sundhedssektoren og dens behov for distribution af produkter. |
Gustav Juul, adm. direktør hos GDC |
Det er forskelligheden i varernes fysik, krav til opbevaring samt ordrestrukturer, der udfordrer den interne logistik og har fået GDC til at fokusere.
Med udgangspunkt i strategien skulle der etableres et koncept, som giver mulighed for at øge effektiviteten og samtidig er fleksibelt nok til at understøtte GDCs omstilling og virke som 3PL-virksomhed. Efter grundige dataanalyser og opstilling af sammenlignelige koncepter blev det klart, at den mest omkostningseffektive og fleksible løsning indebærer mindre automatisering end først antaget, til gengæld kan løsningen justeres efter behov, efterhånden som virksomhedens strategi udfolder sig i retning af mere specialisering.
10-11-2009
Netto, som i forvejen har en høj grad af automatisering, har i samarbejde med Langebæk Logistik udviklet et avanceret og robust anlæg til ekspedition af grøntsager. Da den nuværende terminal i Køge blev opført i 2001, var den designet til at levere til 350 butikker landet over. I dag har Netto flere end 400 butikker, og tallet stiger. Det kalder på et kapacitetsløft, men også bedre ergonomi og et generelt ønske om optimering har været drivkraften bag etablering af det nye anlæg.
10-11-2009
Siemens opkøbte i 2004 den danske vindmølleproducent Bonus Energy A/S. Det erklærede mål er at blive en af verdens tre største leverandører af vindmøller. For at nå dette mål kræves løbende optimering af produktionen, heriblandt en helt ny lagerlogistik.
06-11-2009
GT Glasfiber A/S er på mange måder et typisk eksempel på en dansk, familieejet produktionsvirksomhed, der udfordres af globalisering og den aktuelle finanskrise. Løsningen for virksomheden har været at optimere og tænke nyt. Samarbejdet med Langebæk har vist, at det kan lade sig gøre at drive virksomheden videre i Danmark – i konkurrence med udenlandske virksomheder, der har langt lavere lønudgifter.
29-07-2009
For Matas var det en ny målsætning om at blive en “world class retailer”, som var motivationen for samarbejdet med Langebæk Logistik.
29-07-2009
I 2006 besluttede Carlsbergs ledelse at samle al produktion i Fredericia. Det er en af de største forandringer i Carlsberg Danmark nogensinde.
Langebæk Logistik A/S Gydevang 24 DK-3450 Allerød CVR 16583847 Telefon +45 44 95 55 55 info@langebaek.com