Forside: Kunder > Cases > Produktion > Dinex - plads til vækst
20-01-2007
Inden for det sidste 1 1/2 år har Dinex udvidet produktions- og lagerkapaciteten på anlægget i Middelfart med 50%. Dermed har virksomheden igen fået ideelle betingelser til at fortsætte den vækst, som gjorde den til Årets Entreprenør i 2005. Løsningen er designet og implementeret af Langebæk Logistik uden at det har været nødvendigt at stoppe produktionen.
17-06-2011
Bang & Olufsen har etableret nyt centrallager og distributionsanlæg i Herning, hvorfra forhandlere og kunder over hele verden nu serviceres. Langebæk Logistik, der har været B&O’s partner på logistikområdet i tre årtier, står bag løsningen.
15-06-2011
”Langebæk formåede at se mulighederne i de eksisterende faciliteter og kom op med en model, der dels betød bygning af et nyt bloklager og samtidig en god udnyttelse af eksisterende bygninger”, Michael Budtz Berthelsen, produktionsdirektør, Bisca.
08-06-2011
På baggrund af nyligt gennemført analyse af den interne logistik er mejeriet Arla i gang med at implementere de optimeringer, som Langebæk Logistik anbefalede, blandt andet med det formål at reducere omkostningerne til den interne transport og som optakt til en kommende automatisering.
Langebæk Logistik A/S Gydevang 24 DK-3450 Allerød CVR 16583847 Telefon +45 44 95 55 55 info@langebaek.com