Forside: Kunder > Cases > Distribution > Aarhus Lufthavn - forbedret ergonomi
17-11-2009
Aarhus Lufthavn er henover vinteren og foråret 2009 blevet renoveret. Øverst på lufthavnens ønskeliste stod en gennemgribende ændring af lufthavnens visuelle identitet. Derfor blev et arkitektfirma valgt til at varetage den overordnede projektledelse, selv om en stor del af opgaven drejede sig om bagagelogistik, security og ergonomi.
Alt i lufthavnen, både design og teknologi, var det oprindelige fra etableringen i 1981. Nyt design, ny bagagehåndtering og optimeret ergonomi og security var målene, da Aarhus Lufthavn sidste år gik i gang med en omfattende renovering. Den skulle falde sammen med åbningen af en ny motorvej fra Århus mod Djursland og dermed markant forbedrede adgangsforhold til lufthavnen.
Aarhus Lufthavn har fået en ny bagagehåndtering og -sortering, der inkluderer:
Renoveringen af lufthavnens interiør, bagagehåndtering og check-in skulle implementeres samtidig og uden at forstyrre den daglige drift af lufthavnen. Den udfordring bekymrede lufthavnens driftschef. Med over en halv million gæster om året og stramme tidsplaner var der ikke plads til byggerod og uforudsete hændelser.
![]() |
Aarhus Lufthavn modtog tre bud på løsningen af logistikopgaven; valget faldt på Langebæk Logistik. ”Langebæk Logistiks bud på vores bagagehåndtering var simpelthen teknisk overlegent og tydede på, at de havde sat sig meget grundigt ind i vores behov,” siger Lars Holm Madsen, driftschef. |
Første del af opbygningen af den nye bagagehåndtering var at skabe plads til, at check-in kunne foregå upåvirket af byggeriet. Hele check-in-området blev flyttet ca. 10 meter frem. Dermed var der plads til at arbejde bagved, og samtidig kunne det daglige check-in foregå uforstyrret. En ny bagmur blev opført i løbet af blot to dage, og det var ikke til at se, at de seks check-in-lokationer var flyttet.
”Næste skridt var at installere det nye anlæg med mere end 75 meter transportbånd. Det gik helt efter planen, og alle Langebæk Logistiks ideer fungerede godt. Eksempelvis foreslog de at løfte transportbåndet op i ca. to meters højde for at give fald, når bagagen skal sorteres ud til de vogne, der kører ud til flyene. Hele det setup fungerer glimrende, og alle finesser har kørt optimalt fra starten,” siger Lars Holm Madsen.

På en enkelt arbejdsdag blev den midlertidige mur fjernet, de nye check-in-skranker åbnet og bagagesystemet taget i brug. ”Det lyder utroligt, men der har stort set ikke været rettelser på systemet siden den dag,” lyder det fra Lars Holm Madsen.
Renoveringen af Aarhus Lufthavn faldt sammen med nye reguleringer på security-området. De nye krav betyder blandt andet, at flypersonalet nu skal tjekkes i samme omfang som passagererne. I praksis betyder det øget arbejde for sikkerhedspersonalet, som nu også skal indrette personkontrollen efter, hvornår flypersonalet boarder.
”Her havde Langebæk Logistik en genial løsning, som har sparet os for en del besvær, og sandsynligvis sparer det os også for at skulle ansætte yderligere sikkerhedsmedarbejdere. Problemet ville være opstået, når bagagen kører gennem sikkerhedskontrollen. Her skal den gennemlyses, og den traditionelle opbygning af et sådant anlæg er, at gennemlysningshastigheden følger transportbåndets hastighed. Dermed er sikkerhedsmedarbejderen bundet til at bemande gennemlysningsstationen i hele den periode, bagagebåndet kører. Det betyder, at der ikke er tid til at foretage persontjek af flypersonalet, som jo boarder på andre tidspunkter end passagererne,” siger Lars Holm Madsen.
Den umiddelbare løsning var at ansætte yderligere en sikkerhedsmedarbejder. Men der blev fundet en løsning på problemet, som gør det muligt at sætte gennemlysningen på pause. I pauseperioden kan indtjekningen af bagage fortsætte, og transportbåndene akkumulerer ikke-gennemlyst bagage i et lukket loop. Når den sikkerhedsansvarlige kommer tilbage, kan han kalde ikke-gennemlyst bagage frem og fortsætte med gennemlysningen, hvor han slap.
Aarhus Lufthavn var i tvivl om, hvorvidt der skulle investeres i bagagesortering. Lars Holm Madsen forventede, at det ville være både dyrt og kompliceret.
Langebæk Logistik kiggede på mulighederne og kom frem til en billig og stabil løsning, som tilgodeser portørernes dagligdag. De har nemlig hidtil skullet løfte al bagage manuelt fra et transportbånd til vogne placeret flere steder i bagagehallen. Det arbejde minimeres nu helt, og portørerne kan koncentrere sig om mere væsentlige opgaver.
”Det blev klaret med en meget enkel løsning, der benytter stregkodesystem. Bagagen føres efter gennemlysning op i to meters højde, udsorteres automatisk til den valgte flyafgang og glider på en sliske ned til den vogn, der kører den til det rette fly. Det har været en fremtidssikring, som alle i virksomheden er glade for – ikke mindst portørerne,” forklarer Lars Holm Madsen.
Også lufthavnens kunder vil få glæde af systemet: ”Vi er jo kendt for at være meget præcise med vores bagage. På det område kommer vi bestemt ikke til at skuffe vores passagerer i fremtiden,” lyder det fra Lars Holm Madsen.
Aarhus Lufthavn betjente i 2008 573.175 passagerer. Aarhus Lufthavn har daglige ruteafgange til København, London, Barcelona, Oslo, Stockholm og Gøteborg samt flere ugentlige charterafgange til populære feriemål. Herunder Mallorca, Kreta, Cypern, Algarve, Madeira, Tenerife, Bulgarien, Rhodos og Tyrkiet.
10-11-2009
Netto, som i forvejen har en høj grad af automatisering, har i samarbejde med Langebæk Logistik udviklet et avanceret og robust anlæg til ekspedition af grøntsager. Da den nuværende terminal i Køge blev opført i 2001, var den designet til at levere til 350 butikker landet over. I dag har Netto flere end 400 butikker, og tallet stiger. Det kalder på et kapacitetsløft, men også bedre ergonomi og et generelt ønske om optimering har været drivkraften bag etablering af det nye anlæg.
10-11-2009
Siemens opkøbte i 2004 den danske vindmølleproducent Bonus Energy A/S. Det erklærede mål er at blive en af verdens tre største leverandører af vindmøller. For at nå dette mål kræves løbende optimering af produktionen, heriblandt en helt ny lagerlogistik.
06-11-2009
GT Glasfiber A/S er på mange måder et typisk eksempel på en dansk, familieejet produktionsvirksomhed, der udfordres af globalisering og den aktuelle finanskrise. Løsningen for virksomheden har været at optimere og tænke nyt. Samarbejdet med Langebæk har vist, at det kan lade sig gøre at drive virksomheden videre i Danmark – i konkurrence med udenlandske virksomheder, der har langt lavere lønudgifter.
29-07-2009
For Matas var det en ny målsætning om at blive en “world class retailer”, som var motivationen for samarbejdet med Langebæk Logistik.
29-07-2009
I 2006 besluttede Carlsbergs ledelse at samle al produktion i Fredericia. Det er en af de største forandringer i Carlsberg Danmark nogensinde.
Langebæk Logistik A/S Gydevang 24 DK-3450 Allerød CVR 16583847 Telefon +45 44 95 55 55 info@langebaek.com